U14 Qualification Tournament

U14 Qualification Tournament presented by Nutrilait 
April 29-30, / Centre Nutrilait
Open to all amateur U14 teams in Quebec, the winner of the U14 Qualification Tournament will automatically participate in the International U14. In 2017, this tournament will include 16 teams from around the province.

 

2017 PARTICIPATING TEAMS  

GROUP A 

GROUP B

GROUP C

GROUP D

1. REBELLES DE L’EST

1. FC TROIS LACS 

1. AS GATINEAU

1. ÉTOILES DE L’EST

2. AS NDG 

2. CS LONGUEUIL 

2. CS ST-LAURENT

2. BRAVES D'AHUNTSIC

3. AS ST-LAMBERT

3. LAKESHORE 

3. PANELLINIOS

3. CS L’ASSOMPTION

4. AS HULL

4. SPATIAL ST-HUBERT

4. CS MONTRÉAL-NORD

4. GRIFFONS D’OUTREMONT

 

SCHEDULE OF GAMES 

 SATURDAY, APRIL 29 

 

FIELD A (Notre-Dame Street side)

FIELD B (St. Lawrence River side)

9:10

ÉTOILES DE L'EST VS AHUNTSIC

0-1

L'ASSOMPTION VS OUTREMONT

1-0

10:00

3 LACS VS LONGUEUIL

0-2

LAKESHORE VS ST-HUBERT

0-0

10:50

GATINEAU VS ST-LAURENT

0-1

PANELLINIOS VS MONTRÉAL-NORD

1-2

11:40

REBELLES DE L'EST VS NDG 

1-0

ST-LAMBERT VS HULL 

5-1

12:30

ÉTOILES DE L'EST VS L’ASSOMPTION

2-0

AHUNTSIC VS OUTREMONT 

4-2

13:20

3 LACS VS LAKESHORE

0-1

LONGUEUIL VS ST-HUBERT

0-0

14:10

GATINEAU VS PANELLINIOS

2-0

ST-LAURENT VS MONTRÉAL-NORD

1-2

15:00

REBELLES DE L'EST VS ST-LAMBERT

1-2

NDG VS HULL

0-0

15:50

AHUNTSIC VS L’ASSOMPTION

1-0

ÉTOILES DE L'EST VS OUTREMONT

0-2

16:40

LONGUEUIL VS LAKESHORE

0-0

3 LACS VS ST-HUBERT

0-1

17:30

ST-LAURENT VS PANELLINIOS

0-0

GATINEAU VS MONTRÉAL-NORD

0-1

18:20

NDG VS ST-LAMBERT 

0-0

REBELLES DE L'EST VS HULL

3-0

19:00

END OF GAMES FOR THE DAY 

 

 

 

SUNDAY APRIL 30 

FIELD A

 

FIELD B

10:00

#25 :Saint-Laurent vs Gatineau

2-0

#26 :Lakeshore vs Outremont

2-0

10:50

#27 :Ahuntsic vs FC 3 Lacs

1-1 (p)

#28 :Montréal-Nord vs Hull

2-0

11:40

#29 :Saint-Lambert vs Panellinios

2-0

#30 :Rebelles de l'Est vs NDG

2-0

12:30

#31 :Saint-Hubert vs Étoiles de l'Est

(p) 0-0

#32 :Longueuil vs L'Assomption

2-0

13:20

#33 : QF1 Saint-Laurent vs FC 3Lacs

4-0

#34 : QF2 Lakeshore vs Montréal-Nord

0-3

14:10

#35 : QF3 Saint-Lambert vs Saint-Hubert

1-0

#36 : QF4 CS Longueuil vs Rebelles de l'Est

0-2

14:50

PAUSE

 

PAUSE

 

15:50

#37 - SF1 Saint-Laurent vs Saint-Lambert

1-0

#38 -  SF2 Montréal-Nord vs Rebelles de l'Est

1-0

16:30

PAUSE

 

PAUSE

 

17:30

#40 - 1ST  Saint-Laurent vs Montréal-Nord

0-2

#39 - 3RD Rebelles de l'Est vs Saint-Lambert

0-1

18:10

END OF TOURNAMENT